Bazna ulja je djelomična površina zida (gruba žbuka) koja je oslikana s bojom od alkidne smole. Deblji sloj boje ulja namijenjen je osiguravanju da vlaga i bez masti ne prodiru u zid i da se površina lako uklanja. Prednosti boje u uljnoj boji također su velika neprozirnost, svjetlosna čvrstoća i trajnost - što također može biti u nepovoljnom položaju za renoviranje (više o tome). Bazna ulja dostupna su u različitim bojama.
Dizajnirani duo Korzeczek i Hiller Studio Oink u ovoj su kuhinji u Leipzigu oslikali svijetlosivu uljnu podlogu iznad kuhinjske radne ploče kao zaštitni straža.
Pogotovo gdje se prljava ili mokri brzo, uljne utičnice su bile i bit će instalirane, na primjer u hodnicima, kao zaštitni čep u kuhinji ili u kupaonici. Budući da je sloj boje uljne boje otporan, otporan na abraziju i vodu, možete lagano obrišiti prljavštinu ili mrlje na vodi vlažnom krpom.
Prilikom renoviranja starih kuća često ćete naći ostatke starih uljnih baza iza pozadine ili pod drugim slojem boja. Nerijetko, oni su obojeni i neugledni jer više nisu očuvani te su nekoliko renoviranja oštećene ili djelomično uklonjene.
Ako čistite uljnu podlogu, odmašćene i lagane petlje (kao što je 80-grit paper) i ispunite neravnim površinama punilom, može se obojiti boja boje. U specijaliziranoj trgovini postoje različite boje otporne na ulje, tako da se boja također lijepi.
Tko je prethodno napunio ulje, dvostruko je siguran da se boja doista uklapa. Isto se odnosi i na tapetiranje zidnih površina koje su obojene uljnom bojom.
Pronađite slikare, tapecere i slikare na vašem području
Podnožje za ulje ne mora biti ostatak prošlosti - čak i danas, stubišta ili stražnji čuvar u kuhinji još uvijek su naslikani uljanom bojom. Odgovarajuća boja (u mnogim, uključujući jake tonove) dostupna je od specijaliziranih trgovaca. Nastavak ulja nanosi se na suhu, bezmasnu žbuku poput konvencionalne boje četkom.
pažnja: Stvrdnjavanje boje traje nekoliko dana čak i sa tankim slojevima.
Da biste potpuno uklonili uljnu podlogu, morate skinuti žbuku ili se pažljivo ukloniti lopaticom. Korisno je ako najprije udarite rupe na zid, uzrokujući da se boja sklanja na nekim mjestima.
Čak i rezač za čišćenje (rekonstrukcija rutera) će dobro raditi pri uklanjanju uljne podloge. Mnogi od ovih uređaja imaju usisni uređaj koji apsorbira dobivenu finu prašinu odmah. Oni su relativno skupe za kupnju, ali se mogu iznajmiti do dana u trgovini hardvera. U svakom slučaju, trebali biste raditi s maskom za prašinu kada koristite jedan od ovih metoda za uklanjanje uljnog postolja. Tada bi trebalo biti potrebno nanijeti novi sloj gipsa.
Jeste li već imali iskustva s uljnim utičnicama?